Puncovní značky

V současnosti užívané české puncovní značky pro zlaté, stříbrné a platinové zboží.

Zlato
puncovní značka
(tzv. čejka) používaná do r. 1993
pro ryzost 585/1000

Úřední znak
velký a malý
pro označení slitku
X – písmeno pracoviště

Kromě současných českých značek (viz obrázek nahoře) jsou platné všechny puncovní značky, které platily v historii na území Československa a nevyjadřovaly nižší ryzost, než jsou nejnižší ryzosti pro jednotlivé drahé kovy uvedené puncovním zákonem (§3, odst. 2). Tedy značky rakousko-uherské, československé, protektorátní i značky Slovenského štátu. Příkladem je puncovní značka zvaná čejka, používaná do r. 1993 pro ryzost 585/1000, jejíž nákres uvidíte po kliknutí zde. Neplatí ovšem puncy, které byly v době 2. světové války zavedeny na československém území, obsazeném cizími státy (značky rakouské, polské a maďarské). Ostatní platné historické značky jsou publikovány v brožuře ing. Bouši "Seznam puncovních značek platných na území České republiky", poprvé vydané v r. 2008, doplněná reedice 2018. Ta je k dispozici na každém pracovišti PÚ a v elektronické podobě zde.

Na našem území také platí značky Úmluvy o kontrole a označování předmětů z drahých kovů (tzv. Vídeňské konvence), k níž ČR přistoupila 2. listopadu 1994, viz http://www.hallmarkingconvention.org/. Vyobrazení českých konvenčních značek najdete zde, ostatní členské státy Konvence mají svoje konvenční značky obdobné.

Po vstupu ČR do EU byly postupně uznány také puncy některých členských států unie, ke dni aktualizace tohoto textu (6. 1. 2016) jsou to vybrané puncy Estonska, Finska, Chorvatska, Irska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Velké Británie. Aktuální stav, podrobnější výklad a vyobrazení uznávaných punců naleznete po rozkliknutí tohoto nápisu: Uznávané zahraniční puncy.

V souvislosti se vznikem řady nových pracovišť Puncovního úřadu se ukázalo nezbytným provést rozlišení puncovních značek mezi jednotlivými pracovišti miniaturními písmeny: P-Praha, J-Jablonec nad Nisou, B-Brno, O-Ostrava, T-Turnov, R-Tábor, Z-Plzeň, L-Olomouc, H-Hradec Králové, K-Červený Kostelec. Tato písmena jsou situována v blízkosti čísla ryzosti a jsou orientována kolmo ke svislé ose značky, čímž jsou odlišeny značky vyrážené Puncovním úřadem Slovenské republiky, jehož jinak shodné značky obsahují miniaturní písmena orientovaná rovnoběžně se svislou osou puncovní značky. Toto rozlišení je zaváděno postupně, stávající značky jsou užívány do vyčerpání zásob. Zboží se považuje za řádně opuncované bez ohledu na pracoviště či úřad, který je označil, a nevyžaduje se další dodatečné přezkoušení či označení.

Co je to Punc, Státní puncovní značka a Odpovědnostní značka?

Je to oficiální úřední razítko kvality, výroby a dovozu.
Charakteristickým znakem je státní punc, kterým jsou označeny drahé kovové předměty, jako jsou šperky nebo stříbro. Účelem státního puncu je potvrdit kovovou čistotu předmětu. Puncovní značkou 925 se rozumí znak vyjadřující příslušnou zákonnou ryzost drahého kovu umístěný v charakteristickém obrysu, kterým úřad označuje zboží. Státní punc je razítko, puncuje ním puncovní úřad příslušného státu. Odpovědnostní značka je razítko, která pochází od výrobce nebo dovozce. Odpovědnostní značkou All4silver je "A4S".

a4sHallmark.png

Proč je potřebný punc?

Puncování je zákonem stanovené.
Oficiální puncování je důvěryhodný způsob, jak zaručit, že jste získali správnou čistotu drahých kovů ve svých špercích a že vaše šperky byly dovezeny a koupeny legálně.

Co dělá nebo přinese puncování prodávajícímu a kupujícímu?

Puncování chrání spotřebitele i klenotníky.
Povinna puncovní znalost znamená, že veřejnost bude mít vždy záruku kvality a původu. Protože je nemožné říci, jaký čistý šperk z drahého kovu to je, jednoduše tím, že se na něj díváte, jen oficiální kontrola může zaručit normy.

Jak vypadá punc?

Každá země má svůj vlastní symbol pro puncovnictví.
All4silver je velkoobchod se stříbrnými šperky 925 se sídlem na Slovensku, který je součástí Evropské unie.Tímto způsobem jsou všechny šperky, které mají státní punc SR, legálně přijato ve všech zemích Evropské unie. Zde je charakteristický znak, který najdete na svých špercích, pokud se to týká místních pravidel a předpisů vaší země.

Hallmark%20925%20silver.png

Kdo provádí puncování?

Oficiální registrovaný punc mohou používat pouze úřady.
Každá země má vlastní puncovní úřad. Certifikované jsou jen tyto národní registrované sídla. Jako velkoobchod se šperky pracuje All4silver na denní bázi s Puncovním úřadem Slovenské republiky se sídlem v Trenčíně.

Jaké šperky musí být puncovány?

Vaše země a váha stříbra definuje to, co je potřeba puncovat.
V každé zemi mohou být pravidla a předpisy pro prodej / nákup stříbrných šperků odlišné i v závislosti od stříbrné hmotnosti šperků (jeden kus).
Poznámka: Náušnice se považují za dva samostatné šperky.
Níže najdete pravidla podle povinnosti puncování, podle země a hmotnosti stříbra.

Krajina Hmotnos t stříbra (gram) “925” (Puncová značka) “A4S”(Odpovědnostná značka) Státní puncová značka
Česká Republika 3.00Gr < Ano Ano Ano
Maďarsko 2.00Gr < Ano Ano Ano
Poľsko 5.00Gr < Ano Ano Ano
Rumunsko 2.00Gr < Ano Ano Ano
Slovensko 2.50Gr < Ano Ano Ano
Slovinsko 7.00Gr < Ano Ano Ano

Kde najdete více informací?

Obraťte se na Puncovní úřad ve vaší zemi.